Pressegger-See © Daniel Zupanc, Fotograf: Daniel Zupanc
Entspannen-am-Faaker-See © Region-Villach-Tourismus-GmbH Foto Reinhard Nadrchal
© nassfeld.at Foto Martin Steinthaler tinefoto.com

První dávka vakcíny ruší omezení při cestách z Chorvatska, Rakouska či Německa

Čechům se výrazně rozšiřují možnosti pohodlného cestování. Od 31. května zmizí dosavadní omezení pro všechny, kteří mají za sebou první dávku vakcíny proti COVID-19 a vracejí se do Česka z Rakouska, Slovenska, Polska, Chorvatska, Slovinska, Německa a Maďarska. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že se jedná o otevření standardní turistiky. 


Odpadnout by tak měly povinnosti testu či karantény. Režim na hranicích všech zemí světa mapují infografiky serveru E15.cz a ministerstva zahraničí. E15 vychází nejen z informací českých úřadů, ale také z mapy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA).


Kdo absolvoval první dávku vakcíny proti COVID-19 před více než třemi týdny (v případě jednodávkové vakcíny před dvěma), má mít výrazně jednodušší návrat do Česka z výše uvedených zemí. Odpadá nutnost absolvovat test či karanténu. Pravidla jednotlivých států pro vstup na své území se ale liší. Maďarsko považuje za bezpečnou už první dávku očkování, Němci ovšem vyžadují obě.


"To, co je důležité, je reciprocita v certifikátech. To znamená, že pokud tady člověk bude oočkován, dostane certifikát, tak tyto země budou certifikát uznávat. Ale záleží na konkrétní zemi, jak má nastaveno dané očkovací schéma," řekl ve Sněmovně Vojtěch.


Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na twitteru posléze uvedl, že očkovaní lidé z Izraele, Austrálie, Thajska, Nového Zélandu, Singapuru a Jižní Koreje budou moci od úterý do Česka také za turistikou a využívat i hotely a restaurace.


Cestování do zahraničí by mohl ulehčit Covid Pas


Jak je to s cestováním v praxi

Cestovní mapa níže ukazuje, do jakých států světa se zatím mohou Češi vydat. Zdrojem informací je rozcestník ministerstva zahraničí. Instituce v případě nejasností kolem momentální situace doporučuje řídit se vyjádřením příslušných zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi.


Střední Evropa

Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko


Severní Evropa

Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Norsko


Jihovýchodní Evropa

Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko, Řecko, Kypr


Jižní Evropa

Itálie, Portugalsko, Španělsko


Západní Evropa

Belgie, Francie, Irsko, Nizozemsko, Spojené královstvíInfografika znázorňuje, za jakých podmínek lze do zobrazených států cestovat, respektive vracet se z nich zpět do Česka. Zelená barva značí absenci omezení, oranžová varuje před dodatečnými překážkami, například nutnost podstupovat testy na COVID-19. Chcete-li mapu posouvat, vyberte z menu nástrojů po levé straně symbol ✥. Infografiku lze také oddalovat či přibližovat.O čem svědčí český semafor


Čeští cestovatelé musejí brát v potaz, že semafor ministerstva zahraničí není nadřazen vnitrostátním podmínkám jednotlivých členů unie. Semafor navíc znázorňuje jen podmínky, které platí pro návrat českých občanů z jednotlivých zemí. Nevypovídá ale o tom, zda či za jakých podmínek ostatní státy Evropy Čechy k sobě vůbec pustí.


Nové ochranné opatření rozlišuje nově čtyři kategorie zemí: země s nízkým rizikem (zelené), země se středním rizikem (oranžové), země s vysokým rizikem (červené) a země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené). Nad rámec vyobrazení na mapě patří mezi země s nízkým rizikem nákazy: Austrálie, Japonsko, Korejská republika, Nový Zéland, Singapurská republika a Thajsko.


Role očkování a certifikátu

Návraty do vlasti z oranžových a červených zemí budou mít snadnější ti lidé, kteří mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny proti COVID-19. Vyhnou se povinné izolaci a testování.


Potvrzení o prodělaném očkování získají lidé v papírové podobě v očkovacím centru, dosud byla ale vydávána většinou až po druhé dávce. Elektronicky je možné ho stáhnout z webových stránek Ústavu zdravonických informací a statistiky. Pro ověření je třeba použít kombinaci čísla občanského průkazu a rodného čísla nebo elektronickou identitu včetně bankovní.


Od 1. června byl měl web umožnit získat i potvrzení o testu nebo prodělané nemoci v posledním půl roce, což jsou další dvě možnosti, jak prokázat bezinfekčnost. Legislativní ukotvení certifikátu minulý týden projednávala Sněmovna. Schválit ho v legislativní nouzi ale poslanci odmítli. Vojtěch v pondělí předloží nový návrh, který mimo jiné nebude využívat tolik osobních údajů.Zelená (nízké riziko) – cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet do Česka bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.


Oranžová (střední riziko) – cestující z těchto zemí musejí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max. 24 hodin před začátkem cesty) nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. 


Toto potvrzení musí cestující neprodleně po vstupu na české území předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. 


Po dobu deseti dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.


Červená (vysoké riziko) – cestující z těchto zemí musejí před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň musejí podstoupit antigenní test (provedený max. 24 hodin před začátkem cesty) nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka) a musejí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku. 


Toto potvrzení musejí neprodleně po vstupu na české území předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. 


Po příjezdu do Česka se cestující samoizoluje, do pěti dnů po příjezdu na území ČR má povinnost na vlastní náklady podrobit se RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu), tedy karanténa/samoizolace skončí nejdříve šestým dnem nebo předložením negativního výsledku testu, pokud je pozdější než šestý  den. 


Po dobu deseti dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.


Tmavě červená (velmi vysoké riziko) – cestující z těchto zemí musejí před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň musejí podstoupit RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. 


Toto potvrzení musejí neprodleně po vstupu na české území předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. 


Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve pěti dnů po příjezdu (tedy nejdříve 6.šestý den) na území Česka na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. 


Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu) , takže karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve šestý den po příjezdu. 


Po dobu deseti dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.Žádná z povinností neplatí pro zelené země s nízkým rizikem nákazy. 


Dosud k nim patřil z evropských států jen Vatikán, od pondělí přibyl Island. Z dalších zemí se do zelených řadí Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko.Černá (extrémně vysoké riziko) - ministerstvo zahraničí dle svého vyjádření vycestování do těchto zemí neumožňuje.Kam (ne)můžeme cestovat v Evropě

Belgie

Povoleny i turistické cesty, povinností je ale před odjezdem podstoupit PCR test s negativním výsledkem a vyplnit formulář PLF. Návrat do Česka: antigen či PCR test ještě před příjezdem, následně ještě PCR test povinný nejpozději pátý den po příjezdu. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Británie

Před vstupem povinný test (antigen či PCR), následně povinná 10denní karanténa doplněná dvěma testy po příjezdu, před odjezdem nutnost vyplnit formulář. Návrat do Česka: antigen či PCR test ještě před příjezdem, následně ještě PCR test povinný nejdříve pátý den po příjezdu.   


Bulharsko

Pro české občany a občany EU platí, že mohou vstoupit na území Bulharska pouze při předložení PCR testu s negativním výsledkem ne starším 72 hodin Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Dánsko

Turistům vstup zapovězen, povolené jsou cesty v odůvodněných případech (práce, studium, návštěva rodiny a podobně). Návrat do Česka: antigen či PCR test ještě před příjezdem, následně ještě PCR test povinný nejpozději pátý den po příjezdu. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Estonsko

Po vstupu do země je nutné nastoupit do karantény. Před cestou do Česka nutné absolvovat antigenní nebo PCR test na COVID-19. Po návratu do Česka povinnost nastoupit do samoizolace. Tu lze ukončit nejdříve do 5 dní negativním PCR testem. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Finsko 

Do země lze cestovat jen ve výjimečných případech. Před cestou zpět do ČR veřejnou dopravou nutný test. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Francie

Pro vstup do země je nutné předložit negativní test na COVID-19. Před cestou zpět do Česka je nutné absolvovat antigenní nebo PCR test na COVID-19. Po návratu do Česka je nutné nastoupit do samoizolace, tu lze ukončit do pěti dnů negativním PCR testem.


Chorvatsko

Testy nemusejí mít turisté, u nichž uplynuly dva týdny od druhé dávky. Návrat do Česka bez omezení už po první dávce vakcíny.


Itálie

Před příjezdem je povinný test - karanténa 5 dní a opět povinný test (testy mohou být antigenní nebo PCR). Povinnost vyplnit si čestné prohlášení (autodichiarazione) a nahlásit svůj příjezd místní ASL - zdravotnímu zařízení - zůstává zachována.

V případě návratu do ČR veřejnou přepravou je nutné absolvovat antigenní nebo PCR test na COVID-19. Po návratu do Česka je nutné absolvovat PCR test, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby předložení negativního testu je nutná samoizolace. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Irsko

Povinnost prokázat se negativním PCR testem při příjezdu. Dále platí povinnost při vstupu do Irska vyplnit online formulář COVID-19 Passenger Locator Form a nutnost podrobit se 14denní karanténě v místě uvedeném ve formuláři. Před cestou zpět do ČR veřejnou dopravou nutný test. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Island

Nezbytné prokázat se negativním PCR-testem již při nastoupení cesty na Island (nástupu do letadla). Test nesmí být starší  než 72 hodin. Dále musí všichni cestující přijíždějící na Island absolvovat při vstupu do země další PCR-test, na který naváže 5-6denní karanténa. Před cestou zpět do ČR veřejnou dopravou nutný test. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.

Cestující s platným potvrzením o prodělané infekci či o očkování proti COVID-19 vyňati z protiepidemiologických opatření na hranici.


Kypr   

Před cestou nutné absolvovat PCR test a vyplnit Cyprus Flight Pass. Následně absolvovat PCR test po příletu  na Kypr na vlastní náklady. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.


Maďarsko

Vstup do Maďarska je možný ihned po první dávce vakcíny. Návrat do Česka bez omezení rovněž po první dávce, od jejího podání ale musí uplynout 22 dní.


Německo

Cestující musejí vyplnit formulář a nastoupit 10denní karanténu. Otestovaní, kompletně očkovaní či lidé po prodělání COVID-19 nemusejí do karantény. Návrat do Česka bez omezení už po první dávce vakcíny.


Nizozemsko 

Cestující z Česka musejí po příjezdu do země do desetidenní karantény. Před cestou do Česka autem už není nutné podstupovat test. Ten je třeba (PCR) až po návratu do pěti dnů. Pro návrat osob očkovaných v Česku platí, že jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Norsko 

Zakázán vstup cizincům. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.


Polsko

Výjimku z karantény a předkládání testu mají plně očkované osoby. Návrat do ČR bez omezení už po první dávce vakcíny.


Rakousko

Nutné mít vyplněný formulář. Otestovaní, první dávkou očkovaní či lidé po prodělání COVID-19 nemusejí do karantény. Návrat do ČR bez omezení už po první dávce vakcíny.


Rumunsko

Po vstupu do země povinná karanténa. Neplatí pro osoby očkované proti viru SARS-Cov-2, pokud od podání druhé dávky vakcíny uplynulo nejméně deset dnů před vstupem do země nebo nedošlo k přímému kontaktu s pozitivní osobou.

Před návratem veřejnou dopravou do Česka nutný test (stačí AG). Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Řecko

Pro vstup do země je nutné předložit negativní PCR test na COVID-19 nebo certifikát o provedeném očkování. Všichni cestující musí nejpozději 24 hodin před vstupem do Řecka vyplnit elektronicky Passenger Locator Form (PLF), na jehož základě obdrží QR kód. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.

V případě návratu do ČR veřejnou přepravou je nutné absolvovat antigenní nebo PCR test na COVID-19. Zvláštní podmínky před návratem platí pro individuální dopravu a cizince. Po návratu do ČR je nutné absolvovat PCR test, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby předložení negativního testu je nutná samoizolace.


Slovensko 

Povinnost zaregistrovat se. Otestování, očkovaní či lidé po prodělání COVID-19 nemusejí podstupovat test. Návrat do Česka bez omezení už po první dávce vakcíny.

V případě očkování mRNA vakcínou - např. BioNTech/Pfizer nebo Moderna - musí od druhé dávky uplynout aspoň 14 dní; v případě očkování vektorovou vakcínou (AstraZeneca) musí od první dávky uplynout min. 28 dní.


Slovinsko

Do Slovinska je možné vstoupit bez následné karantény, pokud se osoba prokáže negativním výsledkem PCR testu, nebo potvrzením o prodělání COVID-19, které není starší než 6 měsíců či potvrzením o očkování: aspoň týden od druhé dávky přípravku od Pfizer/BioNTech, aspoň dva týdny od druhé dávky vakcíny Moderna, aspoň 21 dní od první dávky AstraZeneca, aspoň dva týdny od první dávky Johnson&Johnson.

Návrat do Česka bez omezení už po první dávce vakcíny.


Švýcarsko 

Po vstupu do země je nutné nastoupit do karantény.

V případě návratu do ČR veřejnou přepravou je nutné před cestou absolvovat antigenní nebo PCR test na COVID-19. Zvláštní podmínky před návratem platí pro individuální dopravu a cizince. Po návratu do ČR je nutné absolvovat PCR test, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby předložení negativního testu je nutná samoizolace. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Španělsko

Pro vstup do země je nutné předložit negativní PCR test na COVID-19.

V případě návratu do ČR veřejnou přepravou je nutné absolvovat antigenní nebo PCR test na COVID-19. Zvláštní podmínky před návratem platí pro individuální dopravu a cizince. Po návratu do ČR je nutné absolvovat PCR test, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby předložení negativního testu je nutná samoizolace. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Portugalsko

Před vstupem nutný test a registrace,  po příletu karanténa. V případě návratu do ČR veřejnou přepravou je nutné před cestou podstoupit antigenní nebo PCR test na COVID-19. Zvláštní podmínky platí pro individuální dopravu a cizince. Očkovaní jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.


Autor textu: fry, vku, vaj, duk

Zdroj: E15


Vyberte si u nás

Ubytování