Covid pas. Ambiciózní plán, který by mohl vyřešit cestování v době pandemie, a nejen to

Zástupci členských zemí a Evropského parlamentu po dlouhých jednáních dospěli ke kompromisu, který počítá se zavedením bezplatného certifikátu v digitální či papírové podobě - Covid pas. .Zájem o pobyty v cizině je totiž obrovský. Jen z Česka chce vycestovat za hranice více než milion lidí. Řešením pro cestovatele mají být právě evropské covidové pasy. 


Covid pas obsahující data a pravidla, který pro zjednodušení cestování připravuje Evropská unie, by měl začít platit od prázdnin. Kromě všech očkovaných mají mít právo na uvedený doklad také ti, kteří covid-19 v poslední době prodělali, a navíc i lidé, kteří před cestou absolvují negativní test. Testy nebudou zdrama. Dle europoslanců budou "dostupné" a s jejich úhradou pomohou státům unijní fondy.


Která vakcína bude uznaná?

Europoslanci odsouhlasili, že se bude uznávat jen očkování schválenými vakcínami Evropskou lékovou agenturou (EMA). Jednotlivé státy EU ale mohou akceptovat i dosud neschválené vakcíny. Chystaný evropský covid pas by měl fungovat na principu QR kódů a počítá se také s jeho papírovou podobou. Půjde o certifikát, který umožní cestování pouze v rámci Evropské unie, nikoliv za její hranice.


Co musí uchazeč o covid pas podstoupit?

Hlavními kritérii má být očkování, negativní test, který má být cenově dostupný a přítomnost protilátek. Členské státy si následně samy vytvářejí vlastní aplikace. Právě v těchto aplikacích bude uložený jednotný unijní certifikát.


K čemu má covid pas sloužit?

Na covidové pasy čekají zejména cestovní kanceláře, kterým má novinka výrazně zjednodušit administrativu. Díky pasům by se totiž sjednotil systém, kterým by se člověk prokazoval při cestování do zahraničí.


Covid pas a restaurace

Širší využití covid pasů v restauracích by gastroprovozy uvítaly, ale zde je využití problematické z důvodu osobních údajů. Rozhodnout o širším využití musí jednotlivé členské státy EU.


Sousední země

Státy Visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko by si měly navzájem uznávat očkovací certifikáty. Cílem je spuštění služeb, které jsou závislé na turistech.


Co připravuje Česko?

Česká vláda chce s vybranými zeměmi dohodu a chystá i svá vlastní pravidla pro cestování. Lidé, kteří mají dva týdny po kompletním očkování proti koronaviru, by mohli od poloviny května snadněji cestovat. Premiér Andrej Babiš hovořil o Maďarsku, Německu, Polsku, Rakousku a Slovensku, ale také o Chorvatsku, Řecku a Bulharsku.


Největší komplikací jsou osobní data

Covidové pasy, které mají od léta usnadnit lidem cestování, musí vyloučit jakoukoli diskriminaci a zajistit ochranu osobních dat. Na tom se shodují europoslanci. Osvědčení bude obsahovat minimální nutné množství osobních údajů a nebude nutnou podmínkou pro cesty přes hranice, pouze je usnadní.


Kdy to opravdu bude?

Europarlament by měl zavedení pasů definitivně schválit na plenární schůzi v první polovině června, souhlas členských zemí může přijít vzápětí. Podle komise by mohly být covidové pasy v provozu od začátku července, kdy mají pravidla vstoupit v platnost. Ještě dříve se ale počítá s regionální dohodou mezi Českem, Rakouskem, Německem, Maďarskem a Slovenskem. Ta by umožnila cestování očkovaným proti nemoci COVID-19. Vyjednávání europoslanců budou pravděpodobně dlouhá, od začátku pandemie se sice dokázali domluvit na sjednocení některých cestovních kritérií, avšak zatím nenašli společný názor například na vzájemné uznávání testů.


Autor textu: nos

Zdroj: E15


Vyberte si u nás

Ubytování