Jaké jsou vánoce v Rakousku?

Rakušané slavení adventu ctí, dodržují staré zvyky a mají zájem si tradice uchovat.

Tím, že jsme byli s Rakouskem dlouho jedna země, máme spoustu vánočních tradic podobných. 

Malým i velkým Rakušanům také nosí dárky Ježíšek 24. prosince večer. 


I přes to, že se brání americkému Santa Clausovi mají svoji obdobu, které říkají Weinachtsmann 

(muž Vánoc), ten je něco mezi Santou a Mikulášem.


Můžeme říct, že v Rakousku nebo možná spíše ve Vídni vánoční svátky zahajují už 18. listopadu, kdy jsou otevřeny vídeňské adventní trhy. Nejznámější je přímo před radnicí na náměstí Rathausplatz

Rakušané těmto trhům říkají Christkindlmärkte, a rozhodně si neodpustí jejich každoroční návštěvu a jeden, dva nebo i tři hrníčky punče, který se prodává v každém druhém stánku, každý rok v jiném v originálním hrníčku. 


Na Christkindlmärkte vás ovane nádherná vůně čerstvě pražených mandlí, lineckého těsta, pečených kaštanů a dalších laskomin, velice oblíbené jsou jablka v karamelu nebo palačinky. Pro ty co, neholdují sladkostem, doporučujeme ochutnat nějakou klobásku, bramborovou placku nebo preclík.

 

Děti si užijí spoustu legrace na ledovém kluzišti ve tvaru cestiček. Na radnici, jejíž okna se ve vánočním období promění v adventní kalendář se konají vánoční dílničky pro děti s výrobou tradičních dekorací, pečením vánočního cukroví apod.


Další tradicí je tzv. Krampuslauf, což je průvod hrozivých čertů. Ale POZOR nesmíte si je splést s umouněným čertíkem, který doprovází Mikuláše a anděla u nás, tohle je úplně jiná liga, tito čerti nosí obrovské huňaté kožichy, kravské zvony okolo pasu, paruky a strašidelné vyřezávané masky. 

Jsou tak strašní, že mají dokonce zákaz chodit do mateřských škol.

Pokud si přejete navštívit takový průvod, vůbec se nemusíte vzdát chození Mikuláše u nás v Česku. Krampusové průvody jsou po celý advent. Vyhýbejte se jejich metlám, abyste náhodou nedostali přes zadek.


Á jsme zpátky u jídla. Nejstarší cukrovinkou pečenou na Vánoce je Kletzenbrot, v překladu ovocný bochník. Pro ještě lepší představu se jedná o chléb s křížalami. Nesmí chybět apfelstrudel (jablečný štrúdl) a vánočka. Na štědrovečerní tabuli najdeme v podstatě vše…od kapra (kterého má většina rakouských rodin), přes kachnu a schnitzel, až po nějakého jelena nebo jinou zvěřinu.

A běda, jestli nějaká rakouská hospodyňka nemá navařeno a napečeno, to by si ji pak velice rychle našla Perchta - čarodějnice, která je připravená nepřipravené paní domu chytnout, rozříznout, vycpat hrachovinou a znovu zašít. Kam se hrabou moravské Lucky, to jsou proti Perchtě úplní andílci.


Jak už bylo zmíněno - Rakušané milují hudbu, proto velice často chodí na vánoční koncerty nebo půlnoční mše. Jejich nejoblíbenější koledou je „Tichá noc, svatá noc“ neboli v originále „Stille Nacht, Heilige Nacht“. Ta určitě zní i při rozdávání dárků, u kterých dbá hlavně na originalitu. 


Zkuste si i vy letos upéct nejstarší rakouskou vánoční cukrovinku Kletzenbrotrecept najdete zde Vyberte si u nás

Ubytování