In_der_Weinidylle © E. Neffe

Cesta za vínem do Dolního Rakouska

Oslavte sklizeň roku: na vinařských slavnostech během dolnorakouského vinařského podzimu koštují návštěvníci víno přímo ve sklepních uličkách.



My, Dolnorakušané, milujeme víno až tak, že jsme pro něho vytvořili páté roční období: dolnorakouský vinařský podzim. Od srpna do listopadu je víno středobodem života.


Od rozkvetlých vinic po sklizeň, od slavností sklepních uliček po vinobraní, od křtu vína až po první košty mladého moku na jaře. Co se týče vína, najde se po celý rok dostatek důvodů k oslavám. Dolnorakouský vinařský podzim je babí léto v té nejkrásnější podobě. Vinohrady jsou zbarvené do zlatavě žlutých a kaštanově hnědých barev. Málo srážek. Ve vzduchu se vznáší vůně lisovaných hroznů a zralých jablek. Příroda ponoří zdánlivě nekonečné řady keřů révy vinné do jemných barevných odstínů. Působivé terasy s vinicemi sem a tam zahalí tajemné závoje mlhy.


Tajemství úspěchu vinařů: tradice se snoubí s inovací


Dolnorakouští vinaři bodují svými vynikajícími víny. Charakteristická je pro ně sounáležitost s regionem, tradice a odvaha k novému. Dolní Rakousko je domovem mnoha úspěšných vinařů. Klíč k úspěchu se pravděpodobně nachází ve třech věcech: v profesionálním vinařském řemeslu nejvyšší kvality, v přístupu vinařů a v typické půdě rozlehlé oblasti. Značka ideál pro odrůdy jako Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Chardonnay. První víno s označením  DAC pochází z Dolního Rakouska. Raritu Veltlínské červené si vychutnají návštěvníci v nejstarším vinařství Rakouska v klášteře Klosterneuburg. K poznávání neobvyklého zvou také místní odrůdy jako Rotgipfler a Zierfandler ve Vídeňském lese.


Nejkrásnější vinařské obce Dolního Rakouska: okouzlující vinohrady, tradiční sklepní uličky a moderní vinařská architektura


Hlavní vinařská oblast Rakouska snoubí vinařskou stavební kulturu s duchem moderní doby tak, jako snad nikde v Evropě. Tradiční sklepní uličky zvou návštěvníky do svých sklepů, jako třeba v Rohrendorfu, nejdelší sklepní uličce Rakouska. Dolnorakouská vinařská cesta (Weinstraße Niederösterreich) dává nový impulz evropské vinařské architektuře, v celém kraji je největší zastoupení tradičních a moderních vinařských staveb v evropském měřítku.


To, s jakou láskou je víno v dolnorakouských vinařských regionech kultivováno, se odráží také v živoucí vinařské kultuře. Lidé se zde setkávají k oslavám na Dolnorakouské vinařské cestě dlouhé 830 km v některé z jejich 1 100 sklepních uliček.


Každý den nějaká slavnost. A je spousta podnětů pro oslavu vína: stovky vinařských slavností, prezentace mladých vín, slavnosti „Heurige“ a komentované prohlídky ve vinohradech. Autentické a chutné slavnosti sklepních uliček, které zvou na ochutnávku a košt nového ročníku, jsou magnetem pro publikum. Známé sklepní uličky a jejich vinaři vytvářejí tradiční atmosféru, před níž návštěvníci jen stěží mohou uniknout. Kulinářské výtvory zaručují gurmánský a vinný požitek na nejvyšší úrovni. V osmi vinařských oblastech lákají početné Heurige a vinné šenky. Zvlášť vkusně se výtečný mok prezentuje při degustacích ve vinotékách a světech vína. A zakousnout se do chutné Wachauer Laberl z Dürnsteinu (speciální houstička) absolutně nemá chybu. Po dobrém posilnění přijde vhod vyrazit na procházku, túru nebo projížďku na kole nádhernými vinohrady. Na zážitkových cestách a dovolených ve vinařstvích přímo u vinaře si milovníci vína plní své sny. Takže: na zdraví!


Naše sklepní uličky


Podzemí i nadzemí stojí za návštěvu: dolnorakouské sklepní uličky, které zvou každoročně na družné degustace a jedinečné akce, jsou vinofilní institucí.



Nejenom v létě jsou chladné sklepy vítanou změnou: a je jedno, jestli při posezení před sklípkem v Heurigen, nebo pod zemí při koštování – dolnorakouské sklepní uličky jsou zážitkem samy o sobě, který už snad chutnější nemůže být.


1000 dobrých důvodů pro skleničku vína

Více než 1000 sklepních uliček – nebo vesnic bez komínů, jak se jim lidově říká – se nachází v Dolním Rakousku. Sklepní ulička je ulička lemovaná vinnými sklepy a lisovnami. S délkou 1,6 kilometrů je Hadres v Pulkautal tou nejdelší u nás. Nejkrásnější sklepní uličku lze najít také v nádherném Weinviertelu, a sice v obci Wildendürnbach.



Oblíbené kdysi a dnes

Nejstarší datované sklepy pocházejí ze 17. století. Tenkrát ale ještě nebyly plošně rozšířené, teprve později se začaly rozrůstat sklepy poblíž vinohradů, kdy ale od padesátých let 19. stol. začaly kvůli modernizaci ztrácet svůj původní význam jako výroba a skladování vína. Až zase v dnešní době se sklepní uličky probudily k životu jako místo pro zvláštní příležitosti.



Místo požitku a družnosti

Dnes slouží sklepní uličky pro koštování vína, povídání o víně a při víně a pro různé události a slavnosti. Jsou živé a oblíbené stejně, jako tomu bylo dříve, a spojují rituály a moderní dobu v podobě Heurigen, ochutnávek a lahodných slavností.



Osm vinařských oblastí


1. Wachau 

Plný a výrazný Ryzlink rýnský proslavil oblast Wachau po celém světě. Další významné odrůdy: Veltlínské zelené, Chardonnay a Muškát žlutý z údolí Donautal.



Nejznámější vinařská oblast Rakouska vděčí za svá neuvěřitelně rafinovaná a elegantní bílá vína nejenom zdejším prvotřídním vinařům, ale rovněž ideálním přírodním podmínkám.


Světové kulturní dědictví a krajina blahobytu – to je Wachau, úzké údolí kolem Dunaje mezi městy Melk a Krems. Na 1 350 ha, částečně rozložených na příkrých terasovitých svazích, se pěstuje především Veltlín zelený a Ryzlink rýnský. Kategorie Steinfeder, Federspiel a Smaragd vyjadřují přírodní charakter vín z Wachau. Chladné větry z waldviertelské vrchoviny propůjčují zdejším vínům v souhře s působením teplotní regulace od modrého Dunaje silné kořenité tóny a eleganci, panonské proudy z jihu jim dávají sílu a plnost.



Památka UNESCO a "Best Historic Destination"

Wachau je zapsaná do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a od National Geographic Magazine 2009 získala společně s benediktinským klášterem „Melk“ ocenění jako "Best Historic Destination in the World".



2. Kremstal

Na matečních a především sprašných půdách se pěstuje víno v oblasti kolem tradičního vinařského města Krems již celá staletí.



Nádherný pohled na celou krajinu vinařské oblasti Kremstal se nabízí z návrší od kláštera Göttweig: výhled se rozpíná od kopce Rohrendorfer Berg přes Wetterkreuz směrem na Krustetten až po staré vinařské a kulturní město Krems přímo naproti.


V Krems an der Donau lze víno vnímat všude. Krems je nejen jedním z nejkrásnějších historických měst Dolního Rakouska, ale odedávna je také obchodním centrem ležícím přímo na Dunaji. Město je nerozlučitelně spjaté s rakouskou vinařskou kulturou, kterou charakterizují jednak z historického hlediska staré vinařské dvory a svědci velké vinohradnické tradice, jednak ze současného hlediska úspěšní vinaři, inovativní společenství a sídlo moderní vinařské školy.  



Kdyby vinohrady dokázaly mluvit, odehrávaly by se v Kremstalu zajímavé diskuze. Vinice o celkové rozloze 2 250 ha podél Vinařské cesty Kremstal se dělí na různorodé zóny: jednak město Krems, jmenovitě východní a severnější oblasti a vinařské obce jižně od Dunaje. Spojujícím prvkem všech je Veltlínské zelené DAC, charakteristická odrůda údolí Kremstal, excelentní výsledky má rovněž Ryzlink rýnský DAC a Chardonnay. Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský reprezentují vinařskou oblast na Dunaji od ročníku 2007 pod značkou „Kremstal DAC“.



3. Kamptal

Oblast Kamptal je známá svým typickým Veltlínským zeleným DAC s pepřovým nádechem a elegantně ovocitým Ryzlinkem rýnským DAC



Kolem největšího rakouského vinařského města Langenlois dominují především půdy na matečních horninách, jílech a sprašových podlažích.


Jméno získala tato vinařská oblast po řece Kamp, hlavním centrem je rakouské největší vinařské město Langenlois – se svými 3 800 ha vinic a početnými špičkovými producenty vyhlášenými v celosvětovém měříku je Kamptal jednou z nejúspěšnějších vinařských oblastí země.



Označení Kamptal DAC se používá pro vína z odrůd Veltlínské zelené nebo Ryzlink rýnský, buď pro vína klasická středně plná, nebo plná a suchá s označením Reserve. Vinařská kultura a cestovní ruch zde mají významné postavení umocněné početnými vinařskými podniky, tzv. Heuriger, a vinotékami. Z legendárních viničních tratí Heiligenstein pocházejí nejenom některá světově známá vína, ale lze si odtud vychutnat i ohromující výhled na celý region. Atrakci pro vinařskou turistiku představuje LOISIUM: nad zemí futuristické návštěvnické centrum s vinotékou s nabídkou regionálních vín, pod zemí mysticky inscenovaný svět vína se světly a tóny v staletých sklepeních.  Tento celek představuje symbol symbiózy tradice a inovace, jež jsou charakteristické pro vinohradnictví a vinařskou generaci v Kamptalu.



4. Trainsental

Traisental je se svými 790 ha vinic nejmenší vinařskou oblastí Dolního Rakouska s dlouhou vinařskou tradicí – archeologické nálezy svědčí o zdejším vinohradnictví již v době bronzové.



Nálezy hroznových jader z mladší doby bronzové i relikty z doby římské dokládají, že vinařská tradice Traisentalu má dlouhou historii.


Ve své současné podobě od roku 1995 je ovšem Traisental nejmladší vinařskou oblastí Rakouska – a se 770 ha vinic je také nejmenší v celé zemi. Záchytnými body v malých vinařských obcích jsou místní typické vinné šenky, tzv. Buschenschank, s domácí kuchyní z vlastního dvora a zahrady, výlety do historie nabídne obec Traismauer nebo Herzogenburg. Moderní kulturní program nabízí nedaleké krajské hlavní město St. Pölten.



5. Wagram

Dřívější vinařská oblast „Donauland“ byla v roce 2007 přejmenována na Vinařskou cestu „Wagram“ nacházející se východně od města Krems na severní straně Dunaje.



V této oblasti se rozkládá 3 450 hektarů vinic ve dvou zcela rozdílných lokalitách: severně od Dunaje navazuje na Kamptal východním směrem Wagram rozprostírající se 30 km dále na východ. Jižně od Dunaje se nacházejí spíše menší vinařská centra oblasti Tullnerfeld, před branami Vídně leží historické vinařské město Klosterneuburg s klášterním vinařstvím.


Samotný Wagram lze díky geografické poloze a klimatickým podmínkám nazvat ideální vinařskou oblastí. Půda – sprašná návěj na březích pravěkého moře, jež dává krajině jedinečný ráz – je bohatá na fosílie a minerály. Vínům tak prokazatelně propůjčuje výjimečný charakter. 




6. Weinviertel

Weinviertel je se svými 13 000 ha vinic největší vinařskou oblastí Rakouska, oblíbenou pro své malebné sklepní uličky a vlajkovou loď: Veltlínské zelené se známým "Pfefferl".



Weinviertel je pojem pro každého příznivce dobrého vína. Jméno této největší rakouské vinařské oblasti získává i stále větší mezinárodní věhlas. Recept na úspěch tohoto severovýchodního cípu Rakouska se jmenuje Veltlínské zelené se svým regionálně typickým charakterem pod značkou Weinviertel DAC.


Více než 660 vinařských podniků – od vinařů přes typické lokály „Heuriger“, vinotéky, vinařství a ubytovací zařízení – se nachází v 77 vinařských obcích podél 400 km dlouhé vinařské cesty Weinstrasse  Weinviertel. Z geografického hlediska se Weinviertel jako největší vinařská oblast Rakouska člení na tři části – Západní - Westliches Weinviertel, Veltlinerland (země Veltlínského) a Jižní - Südliches Weinviertel.



7. Thermenregion Vídeňský les

Nejjižněji položená vinařská oblast Dolního Rakouska vyniká svou pestrostí a tradicí, ale zároveň již téměř příměstským životním stylem – vždyť dřívější císařské město Vídeň je odtud vzdálené jen coby kamenem dohodil (pár minut autem)!



2 200 hektarů s vinnou révou se rozkládá na výběžcích biosférické rezervace Wienerwald (Vídeňský les): od okraje Vídně na východ podél pásu vrcholků s nejvyšší vyvýšeninou „Anninger“ a na jihu ohraničené barokním městem Baden. Místní odrůdy jako Zierfandler (často nazývané také jako „pozdní červené“) a Rotgipfler jsou speciality vinařské oblasti termálních pramenů a při návštěvě vinného šenku „Heuriger“ si sami „podle starých manýrů“ posloužíte z nabízeného občerstvení.


Převzato od starých Římanů

Již před více než 2000 lety se v tomto klimaticky příznivém regionu jižně od Vídně kultivovala vinná réva. Římští legionáři, kteří se usadili v Carnuntumu a Vindoboně, dnešní Vídni, přinesli do panonské oblasti ze svého domova révové hlavy a znalosti o výrobě vína. Název Thermenregion (termální region) odkazuje na horké prameny s obsahem síry u Auqae, v dnešním Badenu u Vídně. Domácí právo zde mají regionálně typické bílé odrůdy Zierfandler a Rotgipfler, které se téměř nikde jinde nevyskytují a které hlavně v okolí městeček Gumpoldskirchen a Baden uzavírají jako Cuvée legendární „vinné manželství“ Spätrot-Rotgipfler.  K tradiční odrůdové pestrosti patří také Modrý Portugal, nazývaný dříve jako Vöslauer, nebo Neuburské. V nabídce místních vinařů z okolí obcí Tattendorf, Bad Vöslau a Sooß lze často najít: červená vína z burgundských odrůd, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe a dále Merlot a Cabernet Sauvignon.



V lese Vídeňáků

Oblast Thermenregion se vyznačuje bohatstvím zajímavých míst: milovníkům vína doporučujeme kulinářskou odbočku do Freigut Thallern, což je vinařství cisterciáckého kláštera Heiligenkreuz a jedno z nejstarších vinařství Rakouska. Samotný klášter Heiligenkreuz patří k duchovním centrům Rakouska: v rámci každodenních prohlídek je možné navštívit hroby rodu Babenbergů, gotickou křížovou chodbu a neuvěřitelně krásnou kapitulu. Lázeňské město Baden s barokním kouzlem čeká s divadlem, operou a Casinem na své hosty. Biosférický park Vídeňský les, nazýván také jako „zelené plíce Vídně“ je oblíbeným výletním a rekreačním cílem. A v neposlední řadě: excelentní voda k vínu pochází z vídeňského gravitačního vodovodu, tzn. přímou cestou z Alp!



8. Carnuntum

Nejjižnější dolnorakouská vinařská oblast oslňuje pestrostí a tradicí a zároveň téměř městským životním stylem – vždyť císařské město Vídeň je odtud jen coby kamenem dohodil!



Vinařská oblast Carnuntum se rozkládá východně od Vídně až k hranicím se Slovenskem. Kamenité, těžké půdy s jílem a spraší, pískem a štěrkem vytvářejí skvělé podmínky především pro červená vína.


Kulturními charakteristickými znaky regionu jsou nádherně revitalizované zámky Moravského pole (Marchfeld), archeologický park Carnuntum a národní park Dunajské luhy (Donauauen). Vinařské obce jako Göttlesbrunn, Höflein nebo Prellenkirchen, známé také díky početným útulným vinným šenkům, tzv. Heuriger, přitahovaly odjakživa výletníky a hosty, především z nedaleké Vídně.  




Nejkrásnější pěší túry jsou tam, kde má víno svůj domov.


Dolnorakouské vinařské turistické stezky vedou kolem starých kamenných teras přes sprašné a jílovité půdy k prastarým sklepním uličkám zvoucím k posezení se skleničkou vína.



Vinná stezka v Langenlois: WeinWeg Langenlois

Po historické síti cest procházíte idylickými vinohrady a vinicemi regionu Langenlois: vinná stezka WeinWeg je navíc lemována pozoruhodnými objekty a degustačními zastávkami – vinnými sejfy, jež zvou turisty k odpočinku a ochutnávce. Náš tip: zajistěte si degustační sadu a klíč k sejfu v domě Ursin Haus!



Stezka sklepní kočky:  sklepní uličkou v Sitzendorfu

Sklepní kočka doprovází návštěvníky sklepní uličkou  Sitzendorfer Kellergasse in Hollabrunn k 24 chutným zastavením. Rozmanitá okružní trasa prochází různými sklepy a zavede vás do hloubi duše regionu – a na degustačních stanovištích do tajemství chutných vín. Na zdraví a vlhce veselou sklepní túru!



Let sokolů: Weinwanderpark Falkenstein

Vydejte se na 7 km dlouhou pěší túru vinařským turistickým parkem ve Falkensteinu a poznejte jeho vinařská místa s historií. Nějaké to sokolí místečko k odpočinku včetně weinviertelské svačinky a ochutnávky vína k tomu samozřejmě patří také -  a průvodcem vám bude sokol!



Tam, kde je domov vína: vinařská turistická stezka Spitzer Weinwanderweg

Kdo se v městečku Spitz vydá po značkách ve tvaru lahví vína, může obdivovat staleté kamenné terasy a líbeznou krajinou osázenou vinicemi. Stezka Spitzer Weinwanderweg vede nejznámějšími viničními tratěmi k nádherným výhledům na Wachau – a samozřejmě kolem vinařů, kteří pozvou k posezení.



Zdroj: https://www.dolni-rakousko.info/



Kde se nachází:

Ubytování

Vídeň