Kapitelplatz-Salzburg © Tourismus-Salzburg-GmbH Foto Guenter Breitegger
Blick-von-der-Festung-Hohensalzburg © Oesterreich-Werbung Foto Julius Silver

Salzburg

Objevte krásy Říma severu

Barokní věže tyčící se nad městem, křivolaké uličky plné historických obchůdků, malebné kavárničky a restaurace, umění a historie na každém rohu. A k tomu úchvatná alpská příroda a ledovcově modrá řeka. To všechno jsou důvody, proč se Salzburgu přezdívá Řím severu a proč je jednou z perel na seznamu Světového dědictví UNESCO. Poznejte jej blíže a to i během jediného dne. Máme pro vás pár tipů, co v Salzburgu vidět, co navštívit a co rozhodně nevynechat. 

To nejlepší ze Salzburgu

Začněte Mozartem, protože Salzburg, to je Mozart. Geniální skladatel se zde v roce 1756 narodil, a pokud zbožňujete jeho dílo, či operu obecně, určitě navštivte Mozartův rodný dům v samém centru města. Dnes je z něj věhlasné muzeum, které nabízí intimní pohled na Amadeův život. Jeho první dětské housličky, vlastnoručně psané dopisy, hřeben, kterým si upravoval svůj typický účes. To je jen malý výběr autentických zajímavostí, na které při prohlídce narazíte a které vás přenesou zpět v čase. 


Zavítáte-li sem v červnu, můžete svůj zážitek umocnit návštěvou světoznámého festivalu, díky kterému se Salzburg každoročně promění v jedno velké jeviště plné tónů vážné hudby. Nechte se unášet melodií a projděte Obilnou uličkou pod starobylými vývěsními štíty nejkrásnější nákupní třídy Rakouska. V některém z jejích starodávných průchodů objevíte útulnou kavárnu a při výborné kávě můžete relaxovat a nasávat nezaměnitelnou historickou atmosféru města. 


Jen kousek od vás protéká řeka Saalzach a vy se občerstveni vydejte na její druhý břeh. Najdete tu obdivuhodně krásný zámek Mirabell, který na počátku 17. století postavili salzburští arcibiskupové. Patří k dominantám města a řadí se mezi jeho nejkrásnější památky, hlavně díky úchvatné zahradě s promyšleným geometrickým půdorysem, stovkami zdobných záhonů a nekonečným množstvím kašen a soch. Jejími zákoutími  se můžete nekonečně dlouho toulat, ideálně romanticky ve dvou.


O trochu méně romantiky, ale o to více zábavy na vás čeká v arcibiskupském letohrádku Hellbrunn v jižní části města. V době adventu vás tu uchvátí krásné vánoční trhy, v létě zase vodní hrátky, které si v parném letním počasí užijete na 1000% hlavně s dětmi. Zkuste chytit prameny vystřikující z hlubin země, broďte se desítkami fontán zdobených pitoreskními sochami, užijte si vodotrysky a vodou poháněná divadla. Bavte se a nechte fascinovat tím, že vše tady bylo postaveno již před stovkami let.


Potřebujete trochu usušit? Vraťte se zpátky do centra města a vyjeďte lanovkou na vrchol Mnišské hory vstříc slunci a teplému větru. Majestátně se tu tyčí pevnostní hrad Hohensalzburg chránící město již od 12. století. Jeho interiéry stojí za návštěvu, ještě víc vás ale nadchne zdejší výhled na město a okolí. Mentolově zelené barokní střechy, sněhově bílé fasády, kam oko dohlédne alpské vrcholy šplhající suverénně k nebi. To je obraz, který si ve své paměti budete chtít udržet co nejdéle. 

Něco málo nevšedního k navštívení navíc

Salzburg je městem, které dýchá historií, zároveň se v něm však efektivně pojí tradice a moderna. Ozvláštněte svůj pobyt a poznejte trochu více i tuto jeho stránku. Začít můžete hned na Mnišské hoře, kde se vedle  středověké pevnosti vyjímá puristická budova Muzea moderního umění.  Vytváří ideální protiváhu k historickým dominantám města a okouzlí vás sbírkou současné umělecké tvorby rakouských i světových tvůrců. 


Neobvyklé spojení starého a nového nabízí i DomQuartier, nedávno otevřená atrakce pěti propojených historických budov v čele s majetky salzburských arcibiskupů. S jedinou vstupenkou navštívíte dlouho nepřístupné prostory, které vás neobvyklými kombinacemi exponátů seznámí s dějinami města. Vaše dojmy z procházek tím získají nový rozměr, ke kterému přispěje i návštěva Salzburského muzea.  Je jedním z nejlepších v Rakousku a to i díky odvážnému využití moderních výstavních technologií. 


Těmi doslova hýří také nedaleký Haus der Natur, který vás vezme na fascinující cestu za poznáním principů našeho světa a přírody. Vyrobte si elektřinu, postavte funkční most, poznejte, jak funguje naše tělo a vydejte se do vesmíru i dávného pravěku. Interaktivně, moderně, hravě. A zážitek z akvárií s mořskými rybami všech tvarů a velikostí si doplňte ještě v ZOO Salzburg, která je ideálním cílem dětských výletů.


Stojí na historických základech jako původní součást helbrunnského letohrádku, dnes je to však v prvé řadě moderní centrum zoologické péče se savanskými výběhy a více než 150 druhy zvířat, od myši až po slona. A také od baroka po modernu, od říční hladiny po vrcholky hor. To všechno vám Salzburg nabízí a ještě mnohem více. Strávíte tu den nabitý zážitky a na jeho konci budete chtít, aby takových dnů bylo více. 


Chcete zažít takový den v Salzburgu? Anebo raději rovnou více dnů? Rezervujte si u nás svůj pobyt, rádi pro vás vše zařídíme.Vyberte si u nás

Ubytování