Winterlandschaftsbild © Kärnten Werbung, Foto Steinthaler
© Mölltaler Gletscher Gondel 2018-2019
Slider Family-Winter © flattach.at

Jak si vybrat z rakouských středisek?

2. část Korutany 


Korutany jsou nejjižnější spolkovou zemí Rakouska a že jste o něco víc na jihu, než třeba okolo Zugspitze, je tady rozhodně znát. Přitom zdaleka nejde jen o to, že tu slunce svítí častěji a déle. 

Korutany disponují překrásnou přírodou a podle Radka Holuba, šéfredaktora lyžařského portálu Snow se právě na jihu Rakouska k nebi tyčí ty nejkrásnější alpské vrcholy. V jejich bezprostřední blízkosti se často rozkládají větší i menší jezera a věřte, že vysoké horské štíty odrážející se v zářivě lesklé vodní hladině umí zprostředkovat neopakovatelné zážitky.


Příjemně teplé počasí do korutanských údolí přichází třeba v porovnání s Tyrolskem mnohem dříve. Už v březnu se vám tady může naskytnout ono privilegium, kdy jsou na horách ještě vynikající podmínky pro lyžování a na březích Millstätter See nebo Weissen See už se dá odpoledne jezdit na kole, bruslit, hrát golf, nebo se prostě jenom tak vyhřívat na jarním sluníčku.


Kouzelného propojení lyžování s téměř letními radovánkami můžeme pochopitelně dosáhnout tím spíše, vydáme-li se na jaře za lyžováním na ledovec. Korutany si ten svůj hýčkají na konci údolí Mölltal. Tuto překrásnou část Rakouska ležící pod jižním úbočím hlavního alpského hřebene můžete poznávat třeba cestou, která začíná u městečka Heiligenblut a dál pokračuje k východu obcemi Winklern, Flattach, Obervellach a Mallnitz a končí u jezera Millstätter See. Tentokrát je ale naším prvořadým zájmem lyžování, a tak už svižně vyhledejme lyžařské středisko.

Carvingové dálnice na Mölltalu

Lyžařský areál leží na ledovci v nadmořské výšce od 2100 do 3120 m n. m. a kromě očekávané jistoty sněhu nabízí také převýšení sjezdových tratí přesahující magických 1000 metrů. Širokánské sjezdovky táhnoucí se z nejvyššího bodu areálu jsou rájem pro milovníky carvingového lyžování. Prostor je zde v podstatě neomezený a vždy záleží jen na tom, jak rolbaři svah upraví. Tratě v nižší části areálu jsou členitější a mimo jiné nabízejí možnost „uklidit se“ trochu stranou hlavního proudu lyžařů proudícího po těch nejlepších sjezdovkách pod vrholem.


U jezera Weissee je restaurace a dá se tu dokonce i bydlet, jde o zrekonstruovanou klasickou vysokohorskou boudu. Co se týče stravování, větší výběr přece jen najdete v samoobslužné restauraci Panorama Restaurant Eissee u horní stanice kabinové lanovky Eisseebahn ve výšce 2800 metrů nad mořem. Komplex na Eissee nabízí také přjemné zázemí, které můžete využívat, aniž byste nutně museli utrácet v restauraci. Jsou tu toalety, lavičky a skříňky, kde si můžete uschovat batoh.

Večery na hotelu

Divoké aprés ski jako v Söldenu nebo v Ischglu v Mölltalu nezažijete. V tomhle údolí většinou s přicházející tmou veškerý ruch ustává a zábava se pak odehrává hlavně v rámci hotelových zařízení. Pokud si chcete užít hromadného veselí a k tomu třeba i sklenku schnapsu, což je pro rakouské hory velmi typické, zůstaňte spíš odpoledne v některém z barů u lanovek. To samozřejmě „funguje“ všude na světě. Pokud byste některý den na lyžích skončili dříve a chtěli se projít městem, nejlepší asi bude zajet do Obervellachu.


Tip: Ze Salcburska do Korutan chytře autovlakem

Těm, kdo do Mölltalu cestují ze západu republiky a pojedou přes Salcburk, doporučujeme dálnici opustit sjezdem na Bischofshofen a pokračovat do údolí Gasteinertal (přes známé středisko Bad Gastein). Na jeho konci lze auto naložit na autovlak, který vás proveze tunelem pod horským masivem do Mallnitzu. A to už jste v Korutanech a do Flattachu to máte čtvrt hodinky.Autor textu: Ondřej Katz

Zdroj: M15Ubytování

Ubytování