© Tiroler Zugspitz Arena © C. Jorda
© Tiroler Zugspitz Arena © C. Jorda
© Tiroler Zugspitz Arena © C. Jorda
© Tiroler Zugspitz Arena © C. Jorda

Jak si vybrat z rakouských středisek?

1. část Tyrolsko

Často se od sebe dost liší.

Na otázku, kam v Rakousku nejlépe vyrazit za dobrým lyžováním, je nesmírně těžké odpovědět. V zemi, kterou téměř ze dvou třetin pokrývají Alpy, se nachází více než 800 středisek zimních sportů a protože jsou rozložena téměř po celém Rakousku, mnohdy mají značně odlišný charakter.


Také z toho důvodu vybíráme dvě vzájemně vzdálené oblasti, Tyrolsko a Korutany. Ani do jednoho z vybraných středisek to však z Česka není daleko a autem cestu hravě zvládnete za 5, maximálně 6 hodin.

Tyrolská Zugspitz Arena

Tiroler Zugspitz Arena leží na rakouské straně nejvyšší německé hory Zugspitze, jen kousek za německým Garmisch-Partenkirchenem. Možná ta místa znáte, právě tudy se projíždí, cestujeme-li do západní části Rakouska a pak třeba dále do Švýcarska a nechceme si zajíždět po dálnici přes Kufstein a Innsbruck. Z Prahy sem cesta autem trvá jen něco málo přes 5 hodin a dokonce ani není třeba rakouská dálniční známka.


Tiroler Zugspitz Arenu vlastně tvoří několik malých vesnic v údolí, jímž vede silnice na Fernpass, a zejména pak Biberwier, Lermoos a Ehrwald – obce usazené do kouzelného „kotle“ obklopeného horami, jež na východě ještě převyšují skalnaté vrcholy s dominantní Zugspitze (2962 metrů).


Berwang, Lähn-Wengle, Bichlbach a další vesničky většinou poskytují velmi poklidnou atmosféru a také možnosti ubytování rozdílného charakteru včetně nižší cenové kategorie. To však vašemu pobytu v žádném případě nemusí ubrat na atraktivitě, spíš naopak. Pokud chcete s dětmi lyžovat stranou ruchu velkých lyžařských komplexů a upřednostňujete místa, jež si i dnes stále zachovávají určitou autenticitu, na rakouské straně Zugspitze by se vám mělo líbit.

Každý den jinam

Největším areálem Tiroler Zugspitze Areny je Berwang/Bichlbach. Dohromady tu lze napočítat 36 kilometrů sjezdovek, převážně snadných, modře značených. Ne vše je ale propojeno lanovkami, občas je třeba udělat kratší přejezd či přechod. Nejlepší lyžování je asi přímo nad obcí Berwang po svazích kopce Almkopf. Jezdí na něj 4sedačková lanovka a od její vrcholové stanice lze sjet i na opačnou stranu nad obec Bichlbach. Zpátky vás vyveze zajímavá lanovka kombinující kabiny se sedačkami.


Asi nejkompaktnější co se týče propojení je areál Grubigstein nad obcí Lermoos. Dohromady nabízí necelých 30 km sjezdových tratí a v tomto ohledu je určitě srovnatelný s Berwangem. Pod vrchol Grubigstein (2233 m) jezdí kabinová lanovka, které v moderně vybaveném areálu asistuje hned několik sedaček. Sjezdovky tu mají převážně střední obtížnost a z nejvyššího bodu střediska je krásný výhled jak do údolí, tak na masiv Zugspitze.


Na Zugspitze vás vynese obří gondola a už jen cesta nahoru je zážitkem. Pod vrcholem se potom dá také lyžovat, na náhorní plošině Zugspitzplatt jezdí dvě sedačkové lanovky a několik vleků.

Působivé dojmy si ale můžete odvést i z malého areálu v obci Biberwier. Moderní sedačková lanovka vyjíždí od designového hotelu Cube, okolo něhož vede široká a velice mírná trať, ideální prostor pro lyžařské začátečníky.


Z šestisedačky je brzy nutné přesednout na starší dvojsedačku a ta vás vyveze o několik úrovní výš, pod Marienbergjoch (1789 m). Je to poměrně odlehlé místo, přesto nahoře najdete restauraci, na jejíž terase si za slunečného počasí budete připadat jako v samotném srdci Alp. Není náhoda, že právě zde často skialpinisté startují své túry do okolí. Červená sjezdovka vedoucí zpět ke Cube hotelu je dlouhá, členitá a většinou úplně prázdná.

Malebnost, nikoliv rekordy

Tiroler Zugspitze Arena vás může zaujmout jak poklidnou atmosférou, tak svojí členitostí. Ačkoliv zde určitě jezdí skibusy, lépe se asi mezi menšími lyžařskými areály budete pohybovat vlastním autem. Všude se parkuje zdarma a vy se můžete libovolně rozhodovat, zda v tom kterém středisku zůstanete celý den, nebo odpoledne přejedete zase na jiný kopec. 


Anebo se třeba půjdete jen tak projít a budete poznávat okolí. Potom nejspíš zjistíte, že se tu dá také bezvadně sáňkovat, běžkovat a vůbec si po všech stránkách užívat zimní přírodu. Večer si zase můžete udělat výlet do Garmische, třeba za kulturou.  Autor textu: Ondřej Katz

Zdroj: E15

Ubytování

Ubytování