foto: Domus Global
foto: Domus Global, apartmánový projekt - Tauplitz

Jak investovat do lyžařských nemovitostí v Rakousku?

S růstem ekonomiky a životní úrovně si čím dál více Čechů pořizuje prázdninovou nemovitost v zahraničí. Ačkoli nejpopulárnější volbou zůstávají reality u moře ve Španělsku a Itálii, lyžařské apartmány v Rakousku se v posledních letech staly neméně vyhledávanou příležitostí.

Není divu - lyžařská střediska jsou jednoduše dosažitelná autem, nabízejí stovky kilometrů plně propojených sjezdovek, vysokou úroveň infrastruktury a v neposlední řadě přátelskou atmosféru a příznivé ceny. Díky značnému úsilí většiny rakouských regionů nabízejí také pestrou škálu aktivit a sportů i i mimo zimní sezónu. Jestliže tedy jezdíte pravidelně do rakouských Alp na dovolenou, tak se rozhodně vyplatí zvážit možnost koupě investičního ski apartmánu nebo chaletu namísto každoroční útraty za hotely nebo ubytování. Jak tedy na to?


1) Koncept investiční nemovitosti v Rakousku

V Rakousku existují dva druhy prázdninových nemovitostí, které jako cizinec můžete koupit. První typ tvoří tzv. investiční nemovitosti neboli turistické rezidence - tento druh nemovitosti kombinuje vlastní užití s profesionálním pronájmem. V praxi to znamená, že nemovitost budete moci sami využívat několik týdnů nebo měsíců za rok a zbytek času bude pronajímána turistům a krátkodobým návštěvníkům. Délka a flexibilita vlastního užití záleží na každém projektu - některé jsou více striktní s přesnými pravidly, jinde se nabízí více volnosti. Místní pronajímací agentura zajistí veškerý servis včetně úklidů, údržbu apartmánu a péči o hosty, takže se opravdu nemusíte o nic starat. Finančně jsou tyto nemovitosti velmi atraktivní ze dvou důvodů - jednak je zde roční výnos z pronájmů, který se pohybuje v průměru okolo 4 až 5 %, dále jsou kupující plně nebo částečně osvobozeni od platby DPH ve výši 20 % z kupní ceny, což samozřejmě představuje důležitou úsporu. Projekty jsou často vybaveny ve velmi luxusním stylu a fungují jako hotel, takže majitelé a hosté mají k dispozici bazén, wellness, restauraci a další služby.

Druhým typem prázdninové nemovitosti jsou tzv. volnočasové reality bez omezení vlastního užití. Tyto nemovitosti můžete využívat naprosto dle vlastního uvážení jako chalupu na víkend nebo je samostatně pronajímat přes online rezervační platformy. Těchto nemovitostí je bohužel na trhu nedostatek a jejich počet je postupně rakouskými regiony omezován, protože jen příležitostné užívání takových nemovitostí jejich majiteli by mohlo mít negativní vliv na turismus, tak jak k tomu došlo například v některých rezortech ve Francii.


2) Nejoblíbenější rezorty pro koupi investiční nemovitosti

Čechů, kteří si v Rakousku pořizují podobné ski apartmány, neustále přibývá a soustřeďují se především v několika oblastech. Nejpopulárnější jsou samozřejmě nejbližší střediska v oblasti Salcburska a Štýrska jako například SchladmingTauplitz nebo Zell am See, do kterých se z České Republiky dostanete autem za 5 až 6 hodin. Zájem je také vysoký o Korutany, které zase nabízejí příjemné mikroklima v létě, úžasnou krajinu a atraktivní ceny. Tyrolsko a Vorarlberg jsou zatím mé-ně žádané jednak kvůli delší vzdálenosti z ČR, vysokým cenám ve srovnání se zbytkem Rakouska a také kvůli nedostatku prázdninových nemovitostí v lyžařských centrech. Češi samozřejmě nejsou jediní cizinci, kteří investují do podobných realit; zájem je z celé Evropy, především z Německa, zemí Beneluxu a Skandinávie. Ceny se výrazně liší v závislosti na rezortu, vzdálenosti od sjezdovek, stáří budovy a dalších faktorech, ale rámcově se dá říct, že je možné pořídit 1- až 2ložnicový apartmán v menším rezortu od asi 230 až 250 000 EUR. U koupě nového projektu je třeba počítat s tím, že rozhodnutí o koupi budete muset udělat na základě stavebních plánků a projekcí, někdy i před začátkem stavby - většina projektů se totiž momentálně vyprodá, ještě než jsou dostavěny.


3) Proces koupě nemovitosti v Rakousku

Samotný proces koupě nemovitosti je poměrně jednoduchý a bezproblémový a pomůže vám s ním realitní agentura. Sepsání kupní smlouvy a příslušné dokumentace má na starosti rakouský notář, který zajistí, že nemovitost je řádně zaregistrována v katastru a všechny příslušné kupní daně zaplaceny. Celkově se kupní daně a poplatky většinou vyšplhají na asi 7 až 10 % kupní ceny. K převodu peněz se pak používá notářská úschova, takže vaše peníze jsou zabezpečeny po celou dobu. Kupní smlouvu je možno podepsat na rakouské ambasádě v Praze, takže do Rakouska stačí jet už jen na samotné převzetí nemovitosti. Celý proces od vybrání vašeho vysněného ski apartmánu nebo chaletu po převzetí klíčů tedy může klidně zabrat méně než 2 měsíce času.


Zdroj: SNOW

Převzato: https://snow.cz/clanek/5772-jak-investovat-do-lyzarskych-nemovitosti-v-rakousku

Fotografie: ilustrační
Ubytování

Rakousko