Ferraty v Rakousku

Až vás jednou unaví obyčejná turistika, cyklistika nebo koupání a dostanete neodolatelnou chuť vyzkoušet něco nového, trochu adrenalinového, vydejte se na některou z ferrat. Těmi se nazývají horské cesty zajištěné fixními ocelovými lany, skobami, kramlemi, stupy, žebříky a dalšími bezpečnostními prvky. Zavedou vás na místa terénem a cestami, které byly dříve určeny jen zkušeným horolezcům. Toto skalnaté dobrodružství si získalo srdce nejednoho milovníka hor bez rozdílu věku, pohlaví, víry. 


Zajištěných cest - ferrat je v Rakousku bezpočet a neustále vznikají nové. Jejich základní klasifikace je především podle obtížnosti, jejíž označení se může v různých zemích lišit. V Rakousku se používají písmena od A (nejlehčí) do E, resp. F (nejtěžší). Méně obvyklé je rozlišení pomocí římských číslic I až V. 


V obtížnosti je zohledněná jak technická, tak i časová náročnost celé cesty.

 

Bez vybavení ani krok

Jen sebevrah, blázen nebo Spiderman by se na klettersteig (německy) vydal bez patřičného vybavení. Základem je sedací úvazek a ferratový jistící set s tlumičem pádu a dvěma karabinami. Na těch rozhodně nešetřete! V nesnázích Vás ušetřené pětikilo hřát rozhodně nebude.


Existuje několik provedení ferratového setu, ať už z hlediska použitého tlumiče pádu nebo popruhů spojujících sedák s karabinami. Chcete-li bezpečí a pohodlí volte sety s dlaňovými karabinami (otevírají se až po sevření karabiny v dlani), smršťovacími popruhy (natahují se dle potřeby jako guma, nikde nepřekáží a nemotají se pod nohama) a trhací tlumič pádu (ten se dá po pádu vyměnit za čerstvý, nepotrhaný). Toto je naprostý základ bez, kterého byste neměli o zajištěných cestách ani uvažovat.


Doporučuje se k sedáku připnout i hrudní (prsní) úvazek. Pak se ferratový set upevňuje k “prsáku”, což má za následek lepší rozložení sil v případě pádu – nezlomíte se v pase. Ale potkávám jen velmi málo lidí, kteří by jej měli, v horách.


Jen velmi málo sportů se dnes provozuje bez helmy ….

Samozřejmostí je používání helmy. Chrání (není-li na batohu) při pádu kamení, nárazu hlavy do skály v úzkých místech nebo trčících kramlí, ale i před padajícími špatně upevněnými předměty na batozích lezců nad Vámi - lahvemi s pitím, které má každý rád po ruce, připnuté na boku batohu.


Určitě neuděláte chybu, sáhnete-li po výrobcích renomovaných firem (Petzl, Singing Rock, Rock Empire, Salewa apod.). Ti nabízejí i kompletní ferratové sety obsahující vše potřebné.


Zkušení ferratisté k výše zmíněnému přidávají ještě odsedávací smyčku a prusík. „Odsedávák“ umožňuje, jak název napovídá, odsednutí v případě, kdy si potřebuje během výstupu odpočinout a uvolnit ruce. Prusík usnadní totot odsednutí v místech, kde lano není vedeno horizontálně. Jedná se o lano malého průměru, které vícekrát obtočíte kolem ocelového lana ferraty a zapnete do karabiny odsedávací smyčky. Tření zamezí posunu odsadávačky. 


Oblečení i obuv jsou samozřejmě libovolné. Měly by být především pohodlné a odpovídající aktuálním klimatickým podmínkám. Při volbě bot myslete na to, že sestupy z vrcholů některých ferrat můžou být hodně dlouhé a vést např. přes suťová pole, ostré kameny a kluzké kořeny. Jestli zvolíte nízké nebo vysoké je jen na vás. Vysoké mají tu výhodu, že při chůzi nenabírají tolik nečistot a chrání kotníky před odřením o skálu nebo kramle. Důležitá je podrážka, která by měla mít dostatečnou adhezi i na mokré skále.


Rukavice sice nejsou úplně potřeba, ale osobně je považuji za nezbytné. Většinu času strávenou na ferratě se držíte ocelového, v létě celkem horkého, lana, které není zrovna userfriendly pro Vaše dlaně a mozolovaté ruce nemusí být večer příjemné pokožce Vašeho protějšku. Navíc se můžete, a budete, potit a vlhká dlaň na laně dvakrát nedrží. Já používám cyklistické rukavice bez prstů. Těm se raději vyhněte a volte celoprstové nebo speciální ferratové rukavice.


Chcete-li si tento sport jen vyzkoušet, běžte do půjčovny. Tu najdete v téměř každém obchodu se sportovním vybavením, kterých je v Rakouských městech i vesnicích vždy několik (Intersport, Sport 2000 apod.). Není od věci si na poprvé k vybavení půjčit i klettersteigeführera, který vám vše ukážem, vysvětlí a bezpečně vás provede první ferratou.


Pokud se ferratám rozhodnete věnovat dlouhodobě, určitě se vyplatí zakoupení vlastního setu včetně všeho, co k tomu patří. Jako u každého sportu existuje i pro ferraty různě kvalitní vybavení lišící se provedením, kvalitou i cenou. Vždy buďte trochu obezřetní při nákupu novinek. Bohužel ne každému výrobci se podaří vyrobit bezpečný a spolehlivý matroš na první dobrou. A chyby se odhalí až po čase. Raději běžte do starších a osvědčených typů, které jsou už alespoň jednu sezónu v prodeji.


Erste schritte - první kroky

Během postupu na ferratě musíte mít vždy alespoň jednu z karabin setu cvaknutou na ocelovém laně. Lano je v pravidelných intervalech ukotveno do skály. Kdykoliv k takovému místu postoupíte přecvaknete volnou karabinu na další úsek lana a pak odcvaknete druhou. Ideální je mít na laně cvaknuty obě karabiny a u jistícího bodu jednu po druhé přemístit na další část lana.

NIKDY NEODEPÍNEJTE OBĚ KARABINY SOUČASNĚ!!!

Při výstupu se rukama přidržujte lana, skály, žebříku nebo kramlí. Abyste šetřili síly je vždy lepší stoupat nohama a ruce na přitažení těla používat jen tam, kde je to nezbytné. Dodržujte rozestupy tak, aby osoba před vámi byla vzdálená minimálně ob dva kotevní body lana.


Chcete-li si odpočinout, ať už uprostřed exponovaného úseku nebo čekáte až lezci před Vámi popolezou, cvakněte odsedávačku do nějakého fixního prvku, nohama se zapřete proti skále a posaďte se do úvazku. Napoprvé to vyžaduje trochu odvahy, morálu a důvěry v materiál, ale ten pocit, když visíte několik metrů nad roklí je k nezaplacení.


Před zahájením výstupu se dobře občersvěte. Hecněte se a vynechejte pivo a jiné diuretické nápoje, na ferratě většinou není možnost stáhnout úvazek a pohodlně si ulevit. Když Vám během výstupu klesne hladina cukru nebo dostanete nepřekonatelnou žízeň, a vše máte v batohu, sundávejte jej velice opatrně. Jeho případný pád může být nevratný proces (ikona Undo neexistuje). V ruksaku většinou máme i peněženku, doklady a klíče od auta. Já mám vždy alespoň 2 HMS karabiny navíc a využívám je i k “odkládání” batohu, který pomocí karabiny cvaknu na ocelové lano. I při manipulaci s foťákem buďte obezřetní a na jeho popruh si připevněte tenkou smyčku s karabinou a tu připněte k úvazku. 


Vybíráme klettersteig

Při výběru ferraty vždy zvažte svou aktuální fyzickou kondici. Délku výstupu a obtížnost přizpůsobte nejslapšímu článku skupiny. Dobře si nastudujte údaje o ferratě. Samotná ferrata může zabrat jen hodinu, ale nástup a sestup dalších šest. Na internetu bývá u většiny ferrat i nákres s klasifikací obtížností jednotlivých úseků a důležitými orientačními body. I když je výstup obtížnosti C, může mít ferrata i snadnější variantu. Celková obtížnost je vždy odvozena od nejobtížnějšího úseku.

Vhodnou ferratu můžete vybrat na specializovaných serverech, např. rakouský Bergsteigen.com, německý Klettersteig.de nebo český Alpskyvudce.cz, kde ferraty můžete filtrovat podle zemí, oblastí, náročnosti, délky výstupu apod. U každé bývá uvedeno i místo vhodné pro parkování, topo plánek, fotky, příp. komenty s aktuálním stavem. 

Kdo preferuje knižní podobu doporučuji asi nejlepšího ferratového průvodce „Klettersteigatlas“, který je neustále aktualizován a vyšel již v několika vydáních.


Počasí, roční doba

I když se dají některé ferraty přelézt i v zimě, je ideální období pro lezení od posledního do prvního sněhu. Tedy zhruba od května do října. Některé oblasti můžou být v určitých dnech uzavřeny kvůli ochraně přírody nebo živelné katastrofě. To jsou ale nepříliš časté výjimky. Před výstupem sledujte aktuální počasí v dané oblasti, ideálně z několik meteorologických modelů (Windyty.com nabízí 4 modely na jednom webu). 

Podívejte se i na předpokládaný vývoj v následujících hodinách. Ikona se sluníčkem nemusí být dostatečně vypovídající. Během dne se může rapidně ochladit nebo zesílit vítr. Bouřka na ferratě není zážitek, pro který jste si přijeli: jste spojení pupeční šňůrou horolezce (lanem) s hromosvodem! 


Pojištění

Základním předpokladem bezproblémové dovolené je kvalitní cestovní pojištění. Ferraty se naštěstí dostaly i do slovníků téměř všech našich komerčních pojišťoven. Většina z nich ale nabízí pojištění jen pro klettersteigy do obtížnosti C (včetně) a omezena bývá i maximální nadmořská výška. Konkrétní údaje naleznete ve všeobecných podmínkách daného pojištění.


Motivace závěrem

Vyjmenovaná objektivní bezpečnostní rizika by Vás rozhodně neměla od klettersteigu odradit. Pohyb na ferratách je skvělá horská aktivita a pocity po dosažení vrcholu, spolu s vyplaveným endorfinem je nezapomenutelný. Nabízí pohledy na okolní přírodu, které jsou z běžných turistických stezek nedosažitelné. Můžete projít roklinou s potokem pod nohama, vylézt žebřík podél vodopádu nebo přejít soutěsku po lanovém mostu a na konci cesty se osvěžit v tůni s chladivou a křišťálově čistou vodou, kam jen orli “chodí” pít.
 

Vyberte si u nás

Ubytování

Tento web používá personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti pomocí souborů cookie. Používáním webu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.