Měna a směnárnyJako člen Evropské unie se Rakousko podílí na hospodářské a měnové unii, což s sebou přineslo zavedení eura jako společné měny.

Měna

V Rakousku jsou v oběhu následující bankovky a mince:


bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 euro

mince v hodnotě 1 a 2 euro a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů

1 euro = 100 centů

Tyto bankovky a mince slouží jako zákonné platidlo ve všech zemích Evropské unie.Kromě toho existují také pamětní zlatá eura, vydaná Rakouskou státní mincovnou (Münze Österreich AG), která mohou sloužit jako platidlo pouze v Rakousku.

Směna peněz / Devizy

Rakouské šilinky v bankovkách i mincích mohou být vyměněny za eura časově neomezeně a bez poplatků v Rakouské národní bance (Österreichische Nationalbank).

Bankovky a mince ostatních zemí Evropské unie v jejich původní měně nemohou již být v Rakousku vyměněny.

Peněžní prostředky ostatních zemí

Pro bankovky a mince všech ostatních zemí platí aktuální směnný kurz (nákup nebo prodej).

Zahraniční i tuzemské peněžní prostředky mohou být dováženy i vyváženy v neomezené výši.


Důležité upozornění: platí Přihlašovací povinnost pro cestující s 10.000 a více euro v hotovosti

Otevírací doba bank 

Pondělí, úterý, středa, pátek: od 8.00 do 12.30 a od 13.30 do 15.00 hodin

Čtvrtek: od 8.00 do 12.30 a od 13.30 do 17.30 hodin

Bankomaty

Výběr peněz lze uskutečnit kromě bank také prostřednictvím sítě cca 3.000 bankomatů. Akceptovány jsou tuzemské i zahraniční platební karty Maestro, dále tuzemské i zahraniční kreditní karty MasterCard, American Express, Visa a Diners a karty na výběr hotovosti Cirrus a Visa-Plus. Poplatky za výběr hotovosti se v různých bankách liší.

Kreditní karty 

jsou přijímány ve městech a turistických centrech v mnoha hotelích, restauracích, obchodech a u benzinových čerpacích stanic. Jaké kreditní karty jsou akceptovány lze zjistit z loga, umístěného při vstupu nebo vjezdu do příslušného zařízení. V mnoha obchodech od potravin, přes benzinové pumpy až po nábytkové obchody se dá platit jen tzv. Maestro - bankomat kartou, proto si ještě předtím co přijdete ke kase zjistěte, jaké karty přijímají.


Tento web používá personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti pomocí souborů cookie. Používáním webu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.