Víte, jak si vybrat tu pravou trekovou obuv?

Přepadla vás touha poznat na vlastní kůži kouzlo treku, o kterém vám každý nadšeně vypráví? Jendou ze zásadních věcí, které při přípravě nesmíte podcenit, je výběr trekové obuvi. Právě od pohodlí vašich nohou se totiž bude odvíjet jak vaše nálada, tak to, zda kouzlu treků podlehnete.

Když se řekne trek

Trek pochází z anglického to trek, tedy podniknout dlouhou cestu, kterou je třeba dobře naplánovat. Pochodem strávíte několik dní, na zádech budete mít zátěž v podobě batohu, ve kterém budete mít vše, co během výpravy můžete potřebovat.

Bez dobře vybraných bot se neobejdete

Trasa treku může vést nížinami i vysokohorským prostředím, po celou dobu je třeba, aby noha měla dostatečnou oporu a stabilitu. O to se postarají právě dobře vybrané trekové boty, které ochrání i kotníky během pochodu po nerovném kamenitém terénu. Jak takové boty, které budou navíc maximálně pohodlné, vybrat?

Tip číslo jedna: Jak náročnou trasu půjdete?

Při výběru turistické obuvi je třeba si hned na začátku odpovědět na otázku, jak náročnou trasu půjdete a jaká je povaha terénu. Do mokrého terénu budete potřebovat vyšší boty, které jsou zároveň nepromokavé. Na kratší výlet za tuzemskými krásami nebo na lehký trek do Alp vám zase stačí nižší boty.

Tip číslo dva: Dobře si vyberte velikost

Jak už to tak bývá, u bot je třeba správně vybrat velikost. U těch trekových to platí dvojnásob, počítat ale musíte i s tím, že během chození noha lehce oteče. S výběrem bot nepospíchejte, vyzkoušejte různé modely a vyberte si ten, který vám sedne nejlépe.

Víte, že nejlepší je vyrazit do obchodu s trekovou obuví odpoledne? To už bývá noha trochu oteklá i normálně. Fajn také je, když si v obchodě vyzkoušíte chůzi z kopce, abyste měli jistotu, že se prsty nebudou dotýkat přední části boty a nebudete se muset bát otlačenin na nehtech.

Pohlídat byste si měli i přilnavost v oblasti kotníku a paty, abyste minimalizovali riziko vzniku puchýřů. Špička boty zase musí být dostatečně široká, aby svaly na nohou mohly odpočívat.

Tip číslo tři: Boty musí být prodyšné a voděodolné

Kromě velikosti nesmíte podcenit ani výběr materiálu. Abyste si výlet do přírody opravdu užili, potřebujete boty, které jsou prodyšné, a zároveň voděodolné.

Díky dnešním technologiím už to není nemožné, boty jsou navíc lehčí a ideální na turistiku. Přesto většina trekařů zůstává věrna kůži, a to i přesto, že kožené boty jsou těžší. Když jim ale věnujete tu správnou péči, odmění se vám skvělou funkčností.

Tip číslo čtyři: Nízké nebo vysoké?

To záleží! Na čem? No přece na terénu, ve kterém se budete pohybovat. Dělíme ho na lehký, středně náročný, těžký a vysokohorskou turistiku, čím je terén těžší, tím budete potřebovat tužší podrážku s hrubší strukturou a celkově pevnější botu.

Na lehčí výšlap vám stačí pevnější obuv zvaná nástupovky, do těžšího terénu dejte přednost kotníkovým pohorkám. Do náročného kamenitého terénu už jsou třeba vysoké pohorky, které zajistí stabilitu a pevnost kotníku.

Víte, že sandály jsou v kombinaci s trekingem vhodné jen pro zkušené trekaře? I tak se vystavují riziku, přece jenom pohyb v sandálech po nestabilních balvanech s ostrou hranou není nic příjemného ani bezpečného.

Tip číslo pět: Do trekových bot patří ponožky

Výběr těch pravých ponožek je stejně důležitý jako výběr bot. Jejich nabídka je široká, nejlepší volbou jsou ponožky z merino vlny nebo z kombinace vlna – syntetická směs. Bavlněným ponožkám se vyhněte, neodvádí od nohy vlhkost a mohou stát za vznikem puchýřů.

Víte, že do chladných horských podmínek si klidně můžete vzít dvoje ponožky? Jedny těsné a ty druhé tlustší. Jakmile ponožky propotíte, nahraďte je suchými.


Zdroj: https://www.hudy.cz/Vyberte si u nás

Ubytování